Nikola Harsová
Byla to moje první výprava, takže ji nemám úplně s čím porovnat, ale určitě nebude poslední.
Se Standou jako průvodcem jsem byla spokojená, nemám mu co vytknout. Staral se o nás, hlídal, aby se nikdo neztratil nebo nebyl v ústraní. Vždycky jsme na sebe počkali. Rozdělil se o případnou kávu nebo jídlo.
Trasa byla super a vyšlo nám i krásné počasí. Skupina si sedla, nikdo nijak nevyčníval a panovala moc příjemná atmosféra. Líbilo se mi, že jsem si mohla vyzkoušet spaní venku v zimě, mohli vykopat zákopy a dostali jsme spoustu tipů a rad, které se budou hodit i do budoucna na spaní venku v zimě.
Na konci nás ještě potěšila čokoláda, dokonce i k MDŽ.
Výpravu jsem si užila a určitě budu chtít Expedition klub v budoucnu znovu využít.
Kristýna Chvojková
Standa byl hrozně fajn. Za pár hodin dovedl vytvořit atmosféru, jako kdybychom byli na výletě s kamarády. V horách se zjevně vyzná, dovede je celý přeběhnout snad za hodinu a zároveň si na nic nehraje.
Kromě Standy bych taky pochválila náladu, místo (bylo to tam kouzelný a zároveň to není moc daleko z Česka) a šanci vandr docela dost přizpůsobit.
Denisa Schafferová
Tenhle blok mi dával obrovský smysl. Cítím velký posun – ve znalostech, sebevědomí i respektu k horám.
Celkově bych chtěla říct jedno – kurz horského průvodce byl mým úplně prvním kontaktem s Expedition Clubem a jsem pyšná, že jsem ho absolvovala právě s vámi. Každá další akce, které jsem se zúčastnila, mě v tom jen utvrzuje. Možnost vést vlastní víkendovou akci a projít si všechno od začátku do konce byla jedna z nejcennějších zkušeností.
Tvoříte krásnou komunitu. Je z vás cítit lidskost, vzájemná podpora i to, že si navzájem kryjete záda. Vytváříte prostředí, ve kterém je radost růst. Díky za to.
Eva Zahradníková
Vojta byl naprosto skvělý. Ve všem se nám snažil vyjít maximálně vstříc, byl velmi ochotný a bylo vidět, že ho tato práce jak baví, tak že v ní má velkou praxi a zkušenost. Zároveň dokázal vědomosti předat velmi srozumitelně, což se vidí málokdy. Celkově hodnotím zcela kladně!
Lenka
Oba průvodci, Tom i Ondra byli naprosto perfektní. Málokterý průvodce vám nabídne, že s vámi bude probírat lavinovou problematiku a hrabat se ve sněhu klidně do půlnoci, protože je tam pro vaši skupinu. Na kurz kde se nebojíš zeptat na jakoukoli otázku a víš, že na ni dostaneš kvalitní odpověď a k tomu dávku zkušeností, chceš prostě jet. Kluci jsou profíci a krom toho srší humorem a zážitkama.
Celkové pojetí kurzu a to od organizačního zajištění až po obsahovou stránku, která byla pochopitelná, bez ohledu na to, jestli máte základní zkušenosti nebo jste v lavinové problematice úplní nováčci. Díky parádní lokalitě jsme měli možnost trénovat ve skutečných podmínkách a vidět spoustu věcí naživo. Tím, že byl kurz hodně zaměřený na praktickou stránku, jsme si díky zážitkům z terénu odnesli opravdové zkušenosti.
Díky za možnost vytvořit a naplnit kurz soukromou skupinou kamarádů. Tento koncept naší partě přinesl to, že víme jakým vzděláním jsme si prošli, co teď od sebe můžeme v horách čekat a díky tomu se jeden na druhého spolehnout.
Jaromír Vrobel
Profesionálové – zkušení jak ve vedení týmu, tak v oblasti první pomoci. Obrovské nasazení průvodců při snaze, aby situace působily co nejvěrohodněji, skvělá schopnost improvizace s ohledem na počasí a podmínky. Zatím nejlepší ubytování, úžasné kuchařské umění holek v kuchyni a celkově vytvořená domácí pohoda.
Jan Pavlů
Michal byl super. Komunikace s ním byla fajn jak na profesní, tak na osobní úrovni.
Věci uměl vysvětlit srozumitelně a za ty dva dny nám předal spoustu informací.
Celou dobu jsem se cítil pod jeho dohledem bezpečně a nebýt mokré skály tak i komfortně :).
Přestože počasí nebylo úplně ideální, tak Michal vybral lezitelné cesty.
Byl ochotný a dokonce mi půjčil i kalhoty po tom, co mi moje promokly první večer. :)
Martin Pluhař
Na kurzu bych pochválil:
1) Strukturu. Myslím, že teoretické základy pro pohyb v zimním terénu, lavinová prevence a záchrana byly jasné a dostatečné. Určitě jsem se toho dost naučil a samozřejmě následné výlety do okolí, praktické nácviky a šťourání ve sněhu spojily vrstvy všech informací do konzistentního celku.
2) Místo. Chata Liezener Hütte byla fakt dobrá volba. Pro potřeby kurzu splňovala všechny potřeby a okolí je ideální na půldenní/jednodenní výlety i házení lopatou poblíž chaty.
3) Toma s Víťou za přípravu a veškerou péči.
4) Účastníky za příjemný kolektiv a super spolupráci.
5) Bylo to pro mě fakt skvěle strávených 6 dní, kdy jsem se bavil, odpočinul a hlavně se něco nového naučil.
6) Základy na kterých se dá dál stavět. Určitě teď po kurzu vím, co chci dál studovat a kde se dá přidat/dohánět.
Jan Feller
Standa je super průvodce, skvělý parťák, kámoš. Za žádných okolností neztrácí hlavu, na objevivší se problémy reaguje s takovou lehkostí, jako by vše předem čekal a předpokládal. Když cití, že někdo ze skupiny potřebuje podpořit, nebo popostrčit nějakým směrem, zcela přirozeně to udělá a tím udržuje morálku i dobrou náladu v celé skupině. Naopak když vidí, že vše šlape jak má, nechá skupinu pracovat samospádem a do ničeho nezasahuje. Zkušenosti má obrovské a dobré tipy a rady z něj jen lítají, takže když má člověk zájem a umí naslouchat, tak i po krátkém víkendu může odjet plný znalostí a sebevědomí na další výzvy. A přestože sněhové podmínky nebyly úplně takové, jak by bylo potřeba na podobnou akci, Standa nám vše skvěle popsal a vysvětlil a věřím, že bychom byli schopni to v reálu pěkně použít.
Markéta Sádecká
Kluci byli přátelští, empatičtí a profesionální. Velmi oceňuji jejich trpělivost, ochotu a to, že pro nás vytvořili přátelskou atmosféru, kde nebyl problém se na cokoliv zeptat. Každý den byl nabušený informacemi, akcí i dobrodružstvím. Do kurzu jsem šla jako naprostý začátečník a přiznám se, že i s obavou, zda to zvládnu. Ale díky jejich srozumitelnému vysvětlování a praktickým příkladům a hrám jsem to nejen zvládla, ale i si odnesla mnohem víc, než jsem čekala. Díky moc kluci. :-)
Ráda bych pochválila i samotnou organizaci a informace před kurzem, byly více než dostačující.
Určitě velká spokojenost i co se týče jídla po dobu kurzu, to byl gastronomický zážitek. Plus velký bonus ve formě dobré kávy.
Asi bych tu mohla napsat spousta dalších věcí, ale obecně jsem z kurzu opravdu nadšená. :-)
Velké díky za celou organizaci a vedení kurzu, bylo to super a moc se těším na další část. :-)
Jan Feller
Filip byl naprosto excelentní průvodce (tady spíše instruktor). Naučil nás všechno, co si člověk představí pod základy a začátky lezení. Vše vysvětlil fantastickým způsobem - jasně, přehledně, zapamatovatelně, a po několika opakováních bezpečně na zemi nás vzal vyzkoušet si nabyté dovednosti na skalách. Po večerech byl skvělým parťákem na kus řeči se spoustou super příběhů a historek.
Moc díky za tuto příležitost.
Martin
Vítek byl skvělý – všechno trpělivě vysvětlil a celý kurz s ním byla zábava. Nalákal mě i na opakování skialpu na Amberger Hütte, které plánuje příští rok. Doufám, že se znovu potkáme! :)
Ania Rojko
Tomáš je velká inspirace. Nejen tím, co má za sebou, ale hlavně svým lidským přístupem a lásce ke sportu. Na kempu byl skvělý vedoucí, ochotně vysvětloval, co, jak a proč v tréninku děláme a k čemu to ve výsledku bude, což je pro mě strašně důležité. No a samozřejmě byla spousta legrace, což je Toma i všech zúčastněných:)
Jan Klicpera
Honzík je naprosto perfektní instruktor. Před kurzem mi zavolal aby pozjistil mé dosavadní zkušenosti, odkud jsem, atd. a podle toho vybral lokalitu na lezení. Místo vybral opravdu nádherné, cesty byly hezky odjištěné a zároveň krásné. Co se týkalo samotného obsahu kurzu, tak jsem maximálně spokojen - prošli jsme vše potřebné k tomu, abych se cítil na skále sebevědomě a relativně bezpečně. Když viděl že tápeme tak nám pomohl tak, aby vše proběhlo v bezpečí, ale zároveň nám nechal míru samostatnosti a zodpovědnosti, když viděl že už se chytáme. Obecně se mi moc líbil jeho milý a lidský přístup k vedení kurzu. Velmi cením, že Honzík měl připravený i odpočinkový program po prvním dni lezení :). Večer jsem za odměnu dostal pivko a zahráli jsme si pirátskou karetní hru (ve které nás Honzík rozdrtil). Takže když to shrnu, tak nejenže jsem se naučil a procvičil si spoustu lezecké techniky, ale zároveň jsem si užil super lezení a dvoudenní výlet s moc fajn lidmi. Díky!
Denisa Schafferová
Instruktorský tým působil velmi sehraně, odborně a zároveň přirozeně. Byl z vás cítit respekt i nadhled ve správných chvílích. Ale musím vyzdvihnout hlavně Páju – její pohled na psychologii vedení skupiny pro mě byl jeden z nejsilnějších momentů celého kurzu a odnáším si ho nejen do hor, ale i do běžného života.
Celkově to pro mě byl asi nejnáročnější blok. Hlava se chtěla učit, ale tělo občas zapomínalo, že jsou to „jen“ simulace, takže stres byl dost reálný. O to víc jsem ocenila práci s emocemi po akcích i sociomapy – celkově jsem se cítila, že je o mě postaráno. Díky za to.